Akarçeşme; başlıca dört alanda faaliyet göstermektedir:

Akarçeşme Kömürcülük1) Gebze’de kurulu ithal kömüre dayalı eleme, boyutlandırma ve paketleme tesisinin işletilmesi. Bu tesis çevre normlarına son derece uygun olarak dizayn edilmiştir. Bunkerlerin üst tarafı, elek ve bantların üzerleri kapalıdır. Depolama alanı ve tüm saha seyyar fiskiye eleme ile sulanmaktadır. Kömür bantları üzerinde de su fıskiyesi mevcuttur. Burada amaç, çevreye toz yaymamaktır. Tesisin etrafı toz tutma duvarları ile çevrilidir. Ayrıca 3 kademeli çökertme havuzları bulunmaktadır.Torbalama işlemi seri ve düzenli çalışan otomatik makinalarda yapılmaktadır. Çuvalların kilolarını tam olarak tutturabilen bir sistem geliştirilmiştir. Üretilen ürünler en sağlıklı ortamda son şekilleri verilerek piyasaya tertipli ve düzenli olarak sevkedilmektedir.

2) Gebze’deki tesislerde eleme ve boyutlandırma sonucu mutelif boyut ve ağırlıkta elde edilen kömürün ısınma veya sanayi amaçlı pazarlanması ve satışı.

3) FİREBRAND markası ile Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız Australyalı firmadan ithal edilen ve %100 doğal ağaçtan üretilen yüksek kaliteli briket mangal kömürü ile ÇARKOL markası ile Istıranca ormanlarının kaliteli yerli meşe odunundan “Türk kömür yakma sanatı” ile özel üretilmiş mangal kömürünün pazarlama ve satışı.

4) Küba’dan ithal etmiş olduğumuz mangal kömürlerini eleyip boyutlandırarak, nargile ve ızgara kömürü satışı.