İŞ ADAMI VE SOSYAL YÖNÜYLE

HÜSEYİN AKARÇEŞME

30 NİSAN 2020

Akarçeşme Maden Metal İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Eşbaşkanı ve Akarçeşme Yapı Madencilik Ltd.Şti. başkanı olan Hüseyin AKARÇEŞME 11.11.1955 Giresun Çamoluk doğumludur. İlkokuldan başlamak üzere, okul hayatının tamamını İstanbul’da tamamlamıştır. En son Anadolu Üniversitesi İş İdaresi bölümünde okumuştur.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi üyesi olan Hüseyin AKARÇEŞME, basın ve kamuoyunda da tanınan bir gazeteci, yazardır. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon genel müdürlüğünden Sürekli basın kartı sahibidir. Değişik gazetelerde ve dergilerde, enerji, kömür sektörü, kültür,sanat, spor ve gezi ve gezginlik konulu makaleler yazarak basından bilgilendirmeye ve bilgi akışına önemli derecede katkı sağlamaktadır.

İstanbul Ticaret Odası’nda 81 No’lu doğal ve işlenmiş katı yakıt meslek komitesinin başkan yardımcısı  ve Meclis üyesi olarak görevini yürüten Hüseyin AKARÇEŞME, kömür sektöründe de önemli çalışmalar yapmış ve bu çalışmalardan dolayı örnek bir girişimci olmuştur. Ukrayna’nın LVİV şehrinde 2008 Ağustos ayında yapılan 7. Avrupa Kömür Konferansında, kömürün uzun yıllar enerji olarak kullanılacağına ilişkin somut araştırma ve açıklamalarıyla bütün dünyaya mesaj göndermiş ve literatüre de girmiştir. İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfında Denetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Hüseyin AKARÇEŞME’nin meslek hayatında en önemli başarılarından biri de; Akarçeşme firması olarak doğaya, çevreye hiçbir şekilde zarar vermeyen, dünyanın en kaliteli, en dayanıklı dumansız mangal ve nargile kömürünü Türkiye’ye getirmesidir. Bu kömürle birlikte, geleneksel mangal kömürü yerine teknolojik + ananevi, kömür devrimini de başlatmış bulunmaktadır.

2010 yılından itibaren uzun yıllardır, ailece üzerinde uzun yıllar yoğun bir araştırma, ve çalışma ile kömür kurutma ve yakma ünite projesini geliştirdiler. Biraderi Hasan AKARÇEŞME önderliğinde Gebze’de geliştirerek hayata geçirilmesine katkı sağladı. Enerji sektöründe kömürün kullanımını artıracak, kömüre ve dolayısıyla ülkemize can suyu olacak bir proje. Hem de sıfır emisyon. Bu proje aynı zamanda İTO’nun ve İTÜ’nün gurur duyacağı bir hizmet olacak. Ayrıca milli ve yerli prensibine uygun düşen, ülkemizin enerji politikasını zenginleştiren, ülkemizin cari açığının ilacı olan YERLİ KÖMÜR çalışmalarında hep vardır. Bu konuda da literatürde yer almış makaleleri yazmıştır.

Türkiye geleneksel spor dalları federasyonu yönetim kurulu üyesi olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Hüseyin AKARÇEŞME bu federasyon içerisinde yer alan atlı cirit sporunu ön plana alarak, atlı cirit’in dünya sporu ve dünya markası yapılması yolunda özverili hizmetler vermiştir. ( Ata sporumuz atlı cirit bağışlama unsurunu bünyesinde barındıran yegane spordur)

Birçok sosyal sorumluluk projelerine imza atan, Hüseyin AKARÇEŞME,“Akmayan çeşmeleri akarçeşme haline getirilmesi sloganıyla” tarihi çeşmeleri yenilemek ve kullanılır hale getirmek amacıyla, Akarçeşme Vakfı’nın kurulmasını sağlayanlardandır. Akarçeşme ailesi olarak, babaları Ali Akarçeşme’nin  büyük katkılarıyla Eyüp ilçemizin tarihi çeşmelerinden olan Cezmi Kasım Akarçeşme sokağında ki,(Feshane karşısı) AKARÇEŞME’yi restore ettirerek bir başlangıç yapmışlardır. Bunun yanısıra  İstanbul Ticaret odası Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne müracaatla tarihi çeşme, türbe ve bina restorasyonları ile halkımızın hizmetine sunma konusunda da Kağıthane ilçe sınırları içerisindeki Tarihi Çeşmelerin kullanılır hale getirilerek, halkımızın hizmetine sunulması hususunda İTO ve Kağıthane Belediyesi arasında köprü görevi görmüştür. İTO’ daki görevlerinde Kağıthane’ye ve Kağıthane tarihinin tanıtımına önemli katkılar vermiştir. Ayrıca Kağıthane Belediyesi arsa takdir komisyonu üyeliği ve Kasımpaşa Vergi dairesi takdir komisyonu üyeliği görevini devam ettirmektedir. Memleketi olan Giresun’un Çamoluk ilçesi ile ilgili Çamoluk ilçesi tarihi ve antropolojisi isimli yöre ile ilgili literatüre giren ve girmeyen bilgileri toparlayıp, kitaplaştırma çalışması vardır. Ayrıca bir başka örneği olmayan, bir ilk diyebileceğimiz, içinde ekonomik hayattan kesitler bulunan şiirsel anlatımları, mizahi tekerlemeleri, esnaf-müşteri atışmalarını, esnaflık manilerini, düşündürücü yaklaşımları içeren Latife-i Ticaret isimli çalışması vardır. Mangal keyfi ve Mangal kömürü kitabı, Gezginlik ve gezgin üzerine kitap çalışmaları da devam etmekte. Nargile kültürü üzerine de çalışılmış yazıları vardır.

Okmeydanı’ndaki Tarihi Şefkat yuvası Darülaceze ile uzun yıllardan beri ilgilidir ve katkı vermektedir.

(İlkokulu kimsesizlerin kimsesi olan güzide kurumumuzun hemen arkasındaki Kaptanpaşa İlkokulunda okuduğu için bu kurumu taa çocukluk yıllarında yakından tanıma imkanı bulmuştur.

Hüseyin AKARÇEŞME, Gezginler Kulübü Derneği’nin faal bir üyesidir. Şimdiye kadar 111 ülke gezerek başta ülke insanlarını, kültürlerini ve yaşam tarzlarını inceleme, tanıma fırsatı bulmuş, çeşitli toplantı, sohbet ve konferanslarda çevresiyle bu izlenimlerini paylaşmıştır. Yine gezdiği ülkelerin kendine has meşhur tarihi eserlerinin ve diğer kültür öğelerinin fotoğraflarını çekerek , objelerini biriktirerek mevcut arşivlere katkı sağlamış ve belgesel hazırlayarak kamuoyuna sunmuştur. Gayrettepe ‘deki gezginler evinde, dünyanın birçok ülkesinden topladığı objelerin bulunduğu Hüseyin Akarçeşme köşesi vardır. Gezginler Kulübü başkanı Prof.Dr.Orhan Kural kendisini bu köşeye layık görmüştür. Hemen hemen bütün gezilerini de yazmıştır.

İyi bir Beşiktaşlıdır. İTO/BJK Platformunda görevi vardır.  BJK kongre üyesidir. İlaveten 35’e yakın dernek ve sivil toplum örgütünün de üyesidir. Çeşitli kamu kuruluşlarında komisyon üyelikleri vardır.  Who is who ? ( Kim kimdir?) isimli uluslararası literatürde kendisinin tanıtımı vardır. (2008)

İyi bir koleksiyoncudur. 1967 yılından beri pul biriktirmektedir. Bu tarihten beri hiç aralık vermeden PTT seri pul alım aboneliğini devam ettirmektedir. (Filatelist) Ayrıca Tarihi objeler ve sanatsal tablolar da biriktirmektedir. Ebru, hat, tezhip, minyatür vs. gibi geleneksel sanatlarımızla da yakından ilgilidir.